Historia

W latach powojennych na terenie powiatu Krosno Odrzańskie koniecznym stało się powołanie instytucji kredytowo-oszczędnościowej. Dlatego też w 1950 roku powstała Gminna Kasa Spółdzielcza, a podstawą jej założenia było zezwolenie z dnia 17.04.1950 r., wydane przez Bank Rolny Oddział Wojewódzki w Poznaniu.
W zebraniu założycielskim Gminnej Kasy Spółdzielczej, które odbyło się 22 kwietnia 1950 r., wybrano władze Gminnej Kasy Spółdzielczej oraz ustalono zakres działań nowopowstałej jednostki. Wzięło w nim udział 13 członków założycieli.
Terenem działania Gminnej Kasy Spółdzielczej było miasto i gmina Krosno Odrzańskie oraz gminy Dąbie, Korczyców i Wężyska.
Swoją pracę Gminna Kasa rozpoczęła 7 maja 1950 roku w siedzibie przy ul. Pocztowej 23, a podstawą gospodarczą były udziały złożone przez 35 członków.
Kolejne lata to systematyczny wzrost obrotów, ilości udzielanych kredytów a także ilości członków tak, by w swoje 10-lecie Gminna Kasa Spółdzielcza liczyła 2297 członków, a obroty sięgnęły 528 mln ówczesnych złotych
W 1961 roku uroczyście obchodzono na terenie Gminnej Kasy Spółdzielczej 100 rocznicę powstania pierwszych banków spółdzielczych w Polsce. W myśl tradycji historycznej przemianowano Gminną Kasę Spółdzielczą w Bank Spółdzielczy w Krośnie Odrzańskim.
W 1965 roku rozpoczęto pierwsze starania o zezwolenie na budowę nowej siedziby dla Banku Spółdzielczego. 27 lutego 1965 r., zapadła uchwał Rady Banku Spółdzielczego o rozpoczęcie starań o budowę nowego budynku.
W 20 lecie swojej działalności bank liczył 3884 członków.
W 1974 roku oddano do użytku nową siedzibę Banku Spółdzielczego przy ul. ZBOWiD 3, gdzie bank mieści się do dzisiaj.
W 1980 roku bank uroczyście obchodził 30-lecie swego istnienia i z tej okazji na podstawie starych dokumentów powstała Kronika Banku Spółdzielczego. Bank a także jego pracownicy otrzymali gratulacje i wyróżnienia od Banku Gospodarki Żywnościowej O/Zielona Góra i Urzędu Miasta i Gminy w Krośnie Odrzańskim.
W roku tym nastąpiły także głębokie przemiany w życiu społecznym i gospodarczym w Polsce a co za tym idzie i w strukturach Banku Spółdzielczego.
Bank posiadał w tym czasie 2653 członków.
W chwili obecnej Bank Spółdzielczy działa na terenie trzech powiatów:krośnieńskiego, świebodzińskiego i sulęcińskiego oraz na terenie powiatów ościennych.
Na koniec 2023 roku Bank posiadał 1590 członków.

Wstecz

Najczęściej oglądane

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem